DJ Olmak İsteyenler Neler Yapmalı?

DJ Olmak İsteyenler Neler Yapmalı?

16 Mayıs 2014

Müziksiz yaşayamıyor ve şarkı mixlemeye bayılıyorsanız, Dj olmak için gereken asgari özelliklere sahipsiniz demektir. Bir Dj, şarkıları herkesten farklı algılayarak, birkaç şarkıyı birleştirip (mashup) yepyeni melodiler yakalabilir.

Gerekli olan yaratıcı ruhun sizde olduğunu düşünüyor ve hangi ekipmanlarla başlayacağınızı bilmiyorsanız, bu makalemiz tam size göre!

Bu işe adım atmak ve Dj'lik hakkında ufak da olsa bilgi sahibi olabilmek için bir bilgisayar yeterli olabilir. Sayısız program sayesinde kendinizi geliştirebilirsiniz (Örn: Virtual DJ, Mixxx, Ejay Dj Mixstation vb.). Fakat bilgisayardan öğrendikleriniz size hiçbir zaman sahne deneyiminin hazzını yaşatmaz. Bunun için DJ olan bir tanıdığınızdan yardım isteyebilir ya da Dj kurslarına gidebilirsiniz.

Dj'lik konusunda kendimi nasıl geliştirebilirim?

İşi kavradığınızı düşünüyorsanız, ileri seviye Dj'liğe geçmeye hazırsınız demektir. Öncelikle kendinize bir tarz belirlemeli (R&B, House Electro, House gibi) ve bu tarza odaklanmalısınız. Tarzınıza uygun bir Cd Case oluşturarak kendinizi geliştirmeye başlayabilirsiniz. Günümüzde Dj'ler, Cd yerine dizüstü bilgisayar ve ses kartı kullanmayı tercih ediyorlar. Evinize alacağınız ufak bir Dj setup da size yardımcı olabilir.

Dj olarak para kazanabilir miyim?

Elbette kazanabilirsiniz, Dj'lik yapabileceğiniz pek çok mekan var. Fazla tecrübeniz olmasa ve henüz ustalaşmış olmasanız bile, özellikle turizm merkezlerinde kolaylıkla çalışabilirsiniz. Başta çok büyük paralar kazanamayabilirsiniz fakat bu hevesinizi kırmasın. Sabırlı olmalı ve işinize gereken özeni göstererek ustalaşmalısınız.

Yeterince tecrübe kazandıktan sonra ücretinizin yükseldiğini de göreceksiniz. Çok büyük paralar kazanmayı amaçlıyorsanız gece hayatının getireceği riskleri de kabul etmelisiniz.

Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.